W Ajurwedzie wykorzystujemy dwie techniki pielęgnacji jamy ustnej - Gandusha i Kavala.
GANDUSHA
Gandusha polega na trzymaniu w ustach (wydymaniu policzków) większej ilości oleju sezamowego, mleka lub naparu ziołowego. Powinno to trwać, przez kilka minut. Gandusha pozwala na powolne działanie substancji.
W zależności od substancji, którą się wykorzystuje, Gandusha może mieć różne działanie.
Nawilża, gdy stosuje się olej sezamowy, kokosowy lub ghee. Takie tłuszcze stosuje się przy zaburzeniach typu Vata, by nawilżyć wysuszoną śluzówkę albo załagodzić chrypkę.
Stosując herbatę z lukrecji albo wywar z kurkumy łagodzi objawy przy zaburzeniach typu Pitta - zapaleniu dziąseł, języka czy jamy ustnej.
Wywary z ziół takich jak katuka, guduchu, neem mają właściwości oczyszczające. Wykorzystuje się je przy zaburzeniach typu Kapha, siadczących o obecności toksyn w organizmie - brzydkim zapachu z ust, nadmiarze kamienia nazębnego czy przy obłożonym języku.
Chłodna woda z surowym miodem dobra jest przy owrzodzeniach i aftach w ustach i chociaż nie jest to akceptowane przez wspólczesną stomatologię, taki płyn ma działanie uzdrawiające.
KAVALA
Kavala polega na płukaniu ust, tzw. ssaniu oleju sezamowego albo innej substancji leczniczej. Wykorzystuje się do tego zabiegu ziołowe herbaty, sok z amli albo wodę z kurkumą. Wystarczy wziąć do ust 1 - 2 łyżki substancji i ruszać nią w ustach przez około 2 - 3 minuty.
W zależności od stosowanej substancji Kavala ma różne właściwości.
Kiedy stosuje się olej sezamowy, pomaga w zaburzeniach typu Vata. Nawilża wysuszoną śluzówkę jamy ustnej, pomga w cofających się dziąsłach. Łagodzi nadwrażliwość na zimno albo powietrze.
Wywar z Triphali, kurkumy albo lukrecji sprawdza się przy zaburzeniach typu Pitta, takich jak - stany zapalne, krwawiące dziąsła, pleśniawki czy owrzodzenia.
Przy objawach typu Kapha, czyli zbyt gęstej ślinie albo zbyt dużej ilości śluzu stosuje się wywarem z Triphali, kurkumy oraz miodu. Taka mieszanka sprawdza sie także przy nadmiarze kamienia nazębnego.