Nie ma wątpliwości, że każdy z nas rodzi się po coś i że nasza podróż na Ziemi niesie ze sobą jakiś głębszy sens.
Dharma, która w Ajurwedzie kojarzona jest właśnie z życiową misją - przypisana jest każdemu człowiekowi w chwili poczęcia. Jest wyjątkową drogą, którą powinniśmy podążać, jeśli chcemy zapewnić sobie pełnię zdrowia, szczęścia i spełnienia.
Celem życia każdej istoty jest odkrycie swojej Dharmy.
To nasz podstawowy obowiązek, by zrozumieć swoje powołanie oraz poznać swój cel w życiu.
Słońce dokładnie wie kiedy ma się obudzić, a kiedy zajść za horyzont. Kwiat zawsze otwiera płatki i przechyla głowę w stronę światła. Łosoś czy węgorz dokładnie znają cel swojej wędrówki podczas tarła.
Podobnie człowiek ma swoją misję do wykonania i jeśli jest uważny, dokładnie wie, na czym ona polega.
Podążanie za Dharmą - z punktu widzenia Ajurwedy - jest bardzo ważne, bo tylko tak możemy osiągnąć harmonię i równowagę w życiu. Tylko harmonia i równowaga gwarantują zdrowie, a zdrowie umożliwia realizację swoich życiowych obowiązków i celów, a więc Dharmy właśnie.
Dharma nie jest dziedziczona, wiec mamy prawo do znalezienia swojej własnej misji. To bardzo ważne, by postępować w zgodzie ze sobą. By zrozumieć co jest dla nas dobre, a co złe i żeby zorientować się, czy to jak żyjemy, jest naszym życiem, czy - być może - realizacją czyjegoś wyobrażenia o tym, jak powinniśmy żyć.
Każdy powinien realizować swój potencjał zgodnie ze swoim wyjątkowym powołaniem, swoimi talentami, tak więc nie ma Dharmy lepszej czy gorszej.
Współczesne badania pokazują, że tzw. choroby cywilizacyjne - zawały, miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory, pojawiają się częściej u ludzi, którzy nie żyją w zgodzie ze swoją niepowtarzalną naturą i spełniają często cudze, a nie swoje wizje.
Cierpią psychicznie.
Są w miejscu, w którym nie chcą być i nie czują zadowolenia z tego, jak przeżywają życie i z kim je dzielą.
Ajurweda to sztuka życia nie tylko w zgodzie z Naturą, ale także w zgodzie ze sobą.
Uczy, jak odnaleźć SIEBIE.
☀️Szukajmy radości w życiu, to ona poprowadzi nas do tego, co jest naszą Dharmą.
☀️Przyglądajmy się znakom, nie bagatelizujmy ich. Zbiegi okoliczności i przypadki nie istnieją. To drogowskazy.
☀️Słuchajmy swojego wewnętrznego głosu. Wyłączmy umysł i wreszcie posłuchajmy swojego serca, swojej intuicji. Rozwijajmy swoją świadomość.
☀️Pozwalajmy odejść temu co nam nie służy – ludziom, rzeczom, ale też przekonaniom. Pamiętajmy, że zamykając jedne drzwi, otwierają się drugie.
☀️Kiedy rozpoznamy już, jaka jest nasza Dharma – realizujmy swoją misję. Zbliżajmy się do niej, rozwijajmy się, praktykujmy, zdobywajmy doświadczenie, ćwiczmy. Dążmy do doskonałości i szerzmy dobro.
Czasem potrzeba czasu, żeby odkryć swoją Dharmę.
Czasem wcale to nie jest takie łatwe, ale ... nie ma większego szczęścia, gdy się ją wreszcie odnajduje?